Wiedza
Dowiedz się jak najwięcej o jąkaniu i możliwościach pomocy dorosłej osobie z jąkaniem.
Rozmowa
Każda osoba jąkająca się jest inna, ma inne potrzeby i doświadczenia życia z jąkaniem. Dzięki szczerej rozmowie z nią możesz dowiedzieć się, jak zachowywać się względem niej, gdy się jąka, na co zwrócić uwagę, w jaki sposób pomóc, jeśli takiej pomocy będzie oczekiwała. Nie bój się rozmowy o jąkaniu, ale rób to uważnie, delikatnie, z empatią, w odpowiednim momencie i w kontakcie jeden na jeden.
Pomoc
Spróbuj pomóc osobie z jąkaniem, zachęcając ją do podjęcia terapii. Wspólnie zastanówcie się nad celami, jakie przed sobą stawia, możliwościami ich osiągnięcia i sposobami realizacji. Terapia powinna być zindywidualizowana, dopasowana do potrzeb konkretnego klienta. Pamiętaj, że jąkanie to nie tylko niepłynność, ale także zachowania, myśli, emocje i przekonania z nim związane. Te wszystkie aspekty odgrywają niebagatelną rolę w procesie terapeutycznym. Zaproponuj dorosłej osobie z jąkaniem rozmaite możliwości działania, bądź elastyczny i cierpliwy. Zachęć ją do udziału w grupie wsparcia dla osób z jąkaniem, np. w Klubie J.
Wsparcie
W każdym momencie okazuj empatię, zrozumienie i życzliwość. Jąkanie może być dla osoby, która go doświadcza, naprawdę dużym wyzwaniem. Zachęcamy do przeczytania artykułu Poradnictwo logopedyczne dla osób jąkających się i ich rodzin.