Jak wygląda diagnoza i terapia?

Terapię jąkania zazwyczaj prowadzi logopeda. Odbywać się ona może w szkole, w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub też w innym miejscu. Pierwszym krokiem zawsze powinien być udział w badaniu diagnostycznym, czyli rozmowie, podczas której ma on okazję nawiązać z tobą kontakt, zanotować pewne rzeczy i lepiej cię poznać. Być może logopeda poprosi cię o wypełnienie kilku testów. Zapewne w czasie tego spotkania dokona nagrań z wykorzystaniem kamery i/lub dyktafonu, by móc lepiej poznać twoje jąkanie, ale także po to, byś z czasem mógł zobaczyć, jakie czynisz postępy. Zazwyczaj logopeda rozmawia także z rodzicami, którzy pamiętają to, co wydarzyło się, kiedy ich dzieci były jeszcze bardzo małe. Po przeprowadzeniu tych rozmów rozpocznie się proces, który nazywamy terapią. W jej trakcie będziesz mógł dowiedzieć się naprawdę dużo o jąkaniu, możesz zrozumieć własny, wyjątkowy sposób jąkania się, a także nauczysz się, jak sobie z nim radzić. Będziesz miał szansę poznać różne sposoby ułatwiające mówienie. Będziesz miał szansę poznać różne sposoby ułatwiające mówienie, odkryć tajniki dobrej komunikacji i wprowadzić je w życie. Ponadto twój logopeda pomoże ci w treningu skutecznego załatwiania różnych spraw, zdobywaniu umiejętności bycia asertywnym oraz w rozwiązywaniu problemów, których doświadczasz z powodu jąkania.