Dokuczanie

Artystyczna grafika w kolorach zieleni przedstawiająca budzik

Dzieci, które się jąkają, są bardziej narażone na dokuczanie ze strony rówieśników. Dlatego rodzice, nauczyciele, logopedzi i inne osoby z otoczenia dziecka powinny brać pod uwagę możliwość wystąpienia takich sytuacji jak dokuczanie czy nawet mobbing. Jak reagować, gdy twojemu dziecku dzieje się krzywda?

•  bądź w dobrym kontakcie ze swoim dzieckiem;
  •  rozmawiaj z dzieckiem otwarcie na różne tematy;
  •  zapewnij dziecko, że gdyby ktoś mu dokuczał, zawsze może się do ciebie zwrócić o pomoc;
  •  porozmawiaj z nauczycielem, jeśli obawiasz się dokuczania lub podejrzewasz, że twoje dziecko doświadcza go w szkole;
  •  porozmawiaj z dzieckiem o tym, że nikt nie ma prawa go krzywdzić i że ma prawo się bronić;
  •  powiedz dziecku, jak może się bronić;
  •  interweniuj, stań w obronie dziecka.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Mobbing doświadczany przez jąkające się dzieci.