Jak pomóc sobie?

Artystyczna grafika w kolorze zielonym przedstawiająca motyla.

Twoje dziecko jąka się, a ty nie wiesz jak mu pomóc?
Twoje dziecko bierze lub brało udział w terapii logopedycznej i nadal się jąka?
Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami, myślami, zamartwianiem się o przyszłość dziecka?

Czasami pojawiają się takie chwile w życiu rodzica dziecka jąkającego się, kiedy jest on pełen obaw o to, czy podejmuje właściwą dla dziecka decyzję lub czy podjęta jakiś czas temu decyzja była słuszna. Czasem zaczyna wątpić w to, czy jest dobrym rodzicem, skoro nie potrafi pomóc swojemu dziecku… Wielu opiekunów doświadcza tego rodzaju niepewności. Trudno wskazać, jakie rozwiązania będą w twoim przypadku słuszne, jednak pewne jest, że w celu podjęcia najlepszej decyzji w pierwszym kroku niezbędne wydaje się poszerzenie wiedzy dotyczącej jąkania u dziecka. Wiele cennych informacji na ten temat, np. odnośnie specyfiki jąkania czy też metod terapii, można znaleźć tutaj.

Kolejnym krokiem jest rozmowa ze specjalistą zaburzeń płynności mowy, który jest przygotowany także do udzielania wsparcia rodzicowi. Rozmowa o własnych trudnościach w reagowaniu na jąkanie dziecka, w zaakceptowaniu faktu, iż dziecko się jąka, rozterkach terapeutycznych, zmartwieniach dotyczących przyszłości dziecka może pomóc w uporządkowaniu myśli, nazywaniu i wyrażaniu emocji, zastanowieniu się, czym jąkanie dziecka jest dla mnie – rodzica i co ono wnosi do mojej rodziny. Zadbanie najpierw o własne potrzeby (zgodnie z zasadą kolejności nakładania maseczki tlenowej w samolocie – najpierw rodzic nakłada sobie, potem dziecku) gwarantuje rodzicom solidną podstawę do umiejętnego, skutecznego wspierania dziecka w zmaganiach z jąkaniem. W razie potrzeby logopeda może również polecić innego specjalistę – psychologa lub psychoterapeutę, który wspiera całe rodziny zmagające się z rozmaitymi trudnościami życiowymi.

Nieocenione na drodze poszukiwań właściwego rozwiązania jest wsparcie ze strony innych – rodziców/rodzin, których dzieci również jąkają się. Często grupy samopomocowe oprócz pomocy osobom z jąkaniem oferują także wsparcie rodzinom tych osób. Ciekawą formą pomocy są warsztaty dedykowane dzieciom i młodzieży z jąkaniem oraz ich bliskim. Pełną ich listę znaleźć można tutaj.