Jak pomóc nastolatkowi?

Artystyczna grafika w kolorze zieleni, przedstawiająca uśmiechnięte dziecko

Okres nastoletni to trudny czas w życiu każdego człowieka. Bunt, zwiększona emocjonalność, chęć przynależności do grupy czy podobania się płci przeciwnej. Jeśli do tego dołożymy jąkanie, to sytuacja może stać się bardzo trudna.

Co możesz zrobić jako rodzic? Zaoferować wsparcie i pomoc. Obserwuj, jak twoje dziecko radzi sobie z jąkaniem, a gdy poczujesz, że to odpowiedni moment – porozmawiaj z nim. Jeśli uznasz, że to dla ciebie zbyt trudne, zorientuj się w szkole, do której nastolatek uczęszcza, jakie są możliwości pomocy, np. podczas spotkania dla rodziców. Wspólnie możecie znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Może się również okazać, że nauczyciel przedstawi kwestię jąkania twojego dziecka w innym świetle, niż widzisz ją ty. Bądź na to gotowy.

Pamiętaj, że o podjęciu pracy nad jąkaniem, w tym terapii, nastolatek powinien decydować sam!

Tu znajdziesz więcej informacji o tym, jak najlepiej wspierać jąkające się dzieci w komunikacji międzyludzkiej?