Zmieniamy świat. Jeden podcast na raz.
Changing the world. One podcast at a time.
Tricia Hedinger
Tłumaczenie: Beata Krakowska, Katarzyna Stalska
O autorce: Tricia Hedinger, logopeda, specjalistka zaburzeń płynności mowy, jest profesorem ds. klinicznych na Uniwersytecie Tennessee Health science Center w Knoxville, TN. Jest wiceprzewodniczącą the World Stuttering Network (Światowej Sieci Osób Jąkających się) i prowadzącą podcast „Historie Jąkania”. Tricia Hedinger jest współautorką (wraz z Thadem Coxem) powieści „Kwitnące dręczycielstwo: opowieść o pokonywaniu prześladowców i akceptowaniu jąkania, by móc prowadzić życie pełne osiągnięć” wydanej w 2019 roku. Tricia pasjonuje się rozwiązywaniem problemu nękania w szkołach, wspieraniem wyjątkowych programów edukacji na świeżym powietrzu i rozwijaniem sieci grup wsparcia na całym świecie.
Podczas pandemii COVID-19 popularność podcastów wzrosła na całym świecie. Od sierpnia 2021 roku zaczęło ich słuchać coraz więcej dorosłych. Jeśli spojrzymy na statystyki z 2021 r., zauważymy, że 41% populacji USA (116 milionów Amerykanów) w wieku powyżej 12 lat słucha podcastów co najmniej raz w miesiącu, co stanowi wzrost w porównaniu z 37% w poprzednim roku. Co najmniej 28% (80 milionów) to regularni słuchacze, co stanowi wzrost z 24%. A 78% Amerykanów (222 miliony osób) przynajmniej zna podcasty jako formę mediów. (Nieskończona tarcza, 2021)
W społeczności, w której wiele jednostek pragnie słyszeć głosy innych jąkających się osób, podcasty dają nam kolejną okazję do nawiązywania kontaktów. Od sierpnia 2021 roku powstało ponad 25 podcastów na temat jąkania. Tematy są dostosowane do różnych społeczności i zainteresowań. Międzynarodowe historie o jąkaniu – w tym w kontekście kobiet, które się jąkają, badania, humor i wsparcie, to tylko niektóre z tematów, które można usłyszeć w Apple Podcasts, Spotify, Google i w innych aplikacjach, które umożliwiają słuchanie podcastów.
Zarówno nastolatki, jak i dorośli mają łatwy dostęp do informacji, anegdot, narracji, nadziei i inspiracji dotyczących życia z jąkaniem. Bezinteresowna praca osób jąkających się wciąż ewoluuje wraz z technologią i ma dalekosiężne skutki na całym świecie.
Od wielu lat znamy zalety grup wsparcia. Badania pokazują, że osoby uczęszczające na spotkania grup wsparcia odczuwają większy komfort w życiu osobistym, mają wyższe kompetencje zawodowe, dobrostan psychiczny i niższy poziom autostygmatyzacji (Boyle, 2013). Kiedy osoby z jąkaniem spotykają się przy stole (lub w pokoju Zoom), mają możliwość:
- usłyszeć innych jąkających się ludzi,
- dowiedzieć się nowych rzeczy,
- podzielić się doświadczeniami z innymi,
- posłuchać strategii i pomysłów innych osób,
- nawiązać nowe znajomości,
- opowiedzieć własną historię,
- mówić otwarcie bez obawy przed krytyką.
(Ramig, 1993; Yaruss, 2002)
Podcasty umożliwiają osobom z jąkaniem łączenie się przez Internet z innymi na wiele sposobów, które przypominają spotkania grup wsparcia. Chociaż nie odpowiadają pełnej dynamice takiej grupy, która obejmuje dyskusje w obie strony i daje możliwość swobodnej rozmowy z innymi, zapewnia wygodę.
Ci, którzy czują natychmiastową potrzebę nawiązania kontaktu ze społecznością osób jąkających się, mogą w dowolnym momencie włączyć podcast na wybrany przez siebie temat. Podcasty są dostępne 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, a słuchacze mogą wyszukiwać odcinek, który odnosi się do konkretnego momentu w ich życiu. Subskrybenci otrzymują powiadomienia o pojawieniu się nowych odcinków i mogą wybrać dowolny moment na ich odsłuchanie.
Dodatkowo osoby z jąkaniem mogą postawić sobie wyzwanie, aby zostać gośćmi podcastu i podzielić się własną historią. Gospodarze poszukują nowych rozmówców z różnymi doświadczeniami, którymi zechcą się podzielić. Nie trzeba być badaczem, celebrytą, autorem lub dobrze znaną osobą w społeczności osób jąkających się. Większość podcastów powstała z konkretnym zamiarem połączenia osób jąkających się i stworzenia platformy do dzielenia się opiniami.
Podcasty sprawiają, że pokonując drogę do pracy, przeżywamy chwilę połączenia. Treningi i długie spacery stają się okazją do nauki. Żmudne prace domowe przemieniają się w inspirujące momenty. To proste narzędzie medialne pozwala ludziom ze wszystkich zakątków świata wymieniać opinie na odległość. Tworzenie, prowadzenie i uczestnictwo w podcastach to kolejny sposób, jaki osoby z jąkaniem wykorzystały, aby zmienić świat. Sprawdź Apple Podcasts, Spotify, Google lub inne aplikacje, aby znaleźć swoje podcasty. Wpisz „jąkanie” i zobacz, co Cię zainspiruje!
Literatura:
https://www.edisonresearch.com/the-infinite-dial-2021-2/
Boyle, M. (2013) Psychological characteristics and perceptions of stuttering of adults who stutter with and without support group experience. J. of Fluency Disorders, 38(4)
Ramig, P. (1993). The impact of self-help groups on persons who stutter: A call for research. Journal of Fluency Disorders, 18, 351–361.
Yaruss, J.S., Quesal, R., Reeves, L., Molt, L., Kluetz, B., Caruso, A. McClure, J., Lewis, F. (2002) Speech treatment and support group experiences of people who participate in the National Suttering Association. J. of Fluency Disorders, 27, 115-134.
Oryginalny tekst w języku angielskim ukazał się na stronie ISAD 2021 online conference: https://isad.isastutter.org/
Przedruk tłumaczenia za zgodą Tricii Heidinger i Organizatorów 24th ISAD online conference
Tłumaczenie na język polski: Beata Krakowska, Katarzyna Stalska
Konsultacja językowa: Katarzyna Węsierska
Konsultacja merytoryczna, redakcja i korekta językowa: Aleksandra Boroń, Izabela Michta, Monika Pakura.